Ahlnäs, Håkan Ahlsved, Sixten Akkatalo konstgalleri, -ateljé Artoteket Konsta i Borgå Asplund, Birgit Aumanen, Tanja Backlund, Sonja Banck, Barbro Barck, Tiina Battilana, Paolo Bengs, Karin Y Berg, H-C Bergvik-Forsander, Annika Björkholm, Sini Björklund-Rissanen, Karin Björkman, Camilla Blöth, Anna-Lisa Brandt, Annika Cabral, Isabella Christiansen, Jill / Stentorp Dahllund, Eva-Lotta Damberg, Mia Eckerö Post & Tullhus Ekman-Ahlroth, Susanne Enckell, Daniel Engvall, Stina Ericsson-Jourdan, Keathy Eriksson, Ann-Britt Eriksson, Inge-Maj Fohlin, Tidi Forsman, Eva Franck, Anna Furman, Beryl Galleri Fäktargubben Galleri Skarpans Galleri VISU Galleri, Café Lugn & Ro Gerula, Mark Granholm, Tina Granlund, Carina Gröning, Janne Gustafsson, Britta Gustafsson, Maria Hartman, Helena Haukeland, Niels Hedman, Peter Hedman, Susanne Heinrichs, Carita Hellman, Åsa Hellstedt, Bambu Hellström-Sandberg, Anita Henrikson, Sussi / Lanterna Huhta, Vivan Huovila, Maikku Hyvärinen, Petra Hällström, Isa Höglund, Lars Ikonen, Lise-Lotte Johansson, Per-Åke Juhola, Katja Juthbacka kulturcentrum KAAVA Kanon, Irma Karlsson, Martin Kippilä, Sari Kivisaari, Aino Knoblock, Fredrik Kolehmainen, Markku Konstnärshuset Dammen Konstverket r.f. Konstverkstaden Malakta Korpak, Adam Koskelin, Inge-May Kovalainen, Ritva Kuitunen, Judy La Navetta Lehtinen, Ulla och Esko Lehtovaara-Thun, Kaislakerttu Leino, Renja Leinonen, Anneli Liiterin Leidit Linastugans Hantverk Lindbäck, Marlene Lindfors, Elisabeth Lindqvist, Ilse Lindström, Marina / Ma' Cirque Lipkin-Forsén, Karin Lugnet Keramik Lukka, Veli-Pekka Lundsten, Aya Långfors-Lankoski, Maria Långhans, Marie Mattson, Helge Maury, Carita Mendelin, Tiiti Meyn, Matthias Moberg, Camilla Musikcafé After Eight Mörn, Solveig Nagu hantverkare r.f. / Atmosfär Nordlund, Gunilla G Nyberg, Sandra Nyreen, Anna Oker-Blom, Angela Olli-Kultti, Eila Penttinen, Arto Peterdi, André Pia Öst Pulli, Jimmy Pykäläinen, Juha Pått, Irina Renlund, Jenny Rousku-Hellgren, Pia Runeberg, Ru Sahlberg, Lena Sandström, Gustaf Schulman, Anita Sederholm, Joakim Sieppi, Piia Sihtola, Esko Simons, Malin Sjöblom, Gunnar Sjöström, Nanna Smeds, Britt-Marie / Ceracon Smeds, Kaj Solin, Jari-Matti / HippoGlass Sorainen, Elina Strengell, Leif Stundars rf Sundblom, Anna Sundqvist, Gunilla Söderholm, Kaj Söderlund, Lenita Söderlund, Lennart Tallqvist, Gun Tammenpää, Tuomo Tavastila, Fanny Teerinkoski, Mari Tennberg, Kitty Tieaho, Barbara Toivettula, Aino Toivonen, Pive Turunen, Pekka Ulff, Anna Ulmanen, Aino Utställningen hundra8/sata8/hundred8 Utställningen KONST OCH FORM I NYKARLEBY Vasa konstgrafikers verkstad Vasko, Anna Viljanen, Inkeri Wallensköld, Heljä Wasa Konstnärsgille r.f. Artotek Westerlund, Maria Wetterström, Kalle Wide, Carola Widnäs, Karin Wiklund, Frank Wilén, Jonas Wilén, Tage Winquist, Peter Wolfram, Maria Åbolands hantverk Åbonde, Svanhild Ögård-Forsman, Hannele

Oker-Blom, Angela

Skulptur

Plats
Helsingfors, Finland


Lyckligast
med händerna i leran,
på spaning efter spår,
blir livets mening att begrunda
universums gränslöshet.
Varje enskilt liv är i sig ett universum.
Det flyktiga ögonblick vi kallar nu,
bär med sig allt som tänkts och skett tidigare
och byggstenarna till framtidens fundament. Mysterierna,
insikterna och de oförklarliga ögonblicken
öppnar dörrar till oanade äventyr.
Resan genom det okända mot det okända
behöver inte förklaras,
endast upplevas.
 

Angela Oker-Blom - skulptur


Angela deltar även i samutställningen Retrospective Studie i Drawing Gallery D5 i Kabelfabriken under Konstrundan.

cv.

Kontakt:
Kabelfabriken
Tallbergsgatan 1E  5 vån.
00180 Helsingfors
tel: +358 (0) 41 529 7180
angela(at)oker-blom.org