Ahlbäck, Cata Ahlnäs, Håkan Ahlstrand-Jalonen/Franck Akkatalo konstgalleri, -ateljé Artoteket Konsta i Borgå Asikainen, Kaija Asplund, Birgit Axxelleration Banck, Barbro Barck, Tiina Bengs, Åke Berg, H-C Berglund, Kerstin Björkman, Camilla Blåfield, Paula Blöth, Anna-Lisa Borgå grafikverkstad Borgå konstskola Borotinskij, Peter Brandt, Anni Brandt, Annika Bäck, Ann Cabral, Isabella Candolin, Christine Chanfreau, Tove Christiansen, Jill / Stentorp Clemes, Raina Club Con Color Colliander, Cornelius Ekman-Ahlroth, Susanne Ekstrand, Linnea Ericsson-Jourdan, Keathy Eriksson, Ann-Britt Eriksson, Barbro Eriksson, Eva Ewalds, Eivor Fohlin, Tidi Forsström, Gunnel Galleri Elverket Galleri Fäktargubben Galleri, Café Lugn & Ro Gottberg-Ek, Karin Granlund, Carina Gröning, Janne Grönstrand, Minna Gustafsson, Ann Gustafsson, Britta Gustafsson, Dina Haals, Andreas Hantverkargården/Ekenäs hantverkare rf Hartman, Helena Hedman, Susanne Heino, Merja Heinrichs, Carita Hellman, Åsa Hellstedt, Bambu Hellström-Sandberg, Anita Helve, Gunilla Henrikson, Sussi / Lanterna Hogan, Alan Holm, Rolf Holopainen och Kokkonen Huhta, Vivan Hyvärinen, Petra Hällström, Isa Hästbacka, Hans G. Ikonen, Lise-Lotte Ilveskorpi, Sara Jansson, Sixten Juslin, Beni Kajander, Catharina Karlsson och Stefansdotter Karlsson-Sutisna Sanna Karlsson, Martin Kippilä och Tammenpää Kolehmainen, Markku Konstnärshuset Dammen Konstverket r.f. Konstverkstaden Malakta Konttinen, Timo Koskelin, Inge-May Kuitunen, Judy Kukkonen, Heikki Kurtze, Taina Kuusisto, Mary Kyröläinen, Aarne La Navetta Laine, Teija Laitinen, Kirsi/Kimalainen Leden, Lars Leino, Renja Leinonen, Anneli Lilius, Muddle Linastugans Hantverk Lindbäck, Marlene Lindqvist, Ilse och Yrsa Lintunen, Henni Lipkin-Forsén, Karin Lugnet Keramik Lukka, Veli-Pekka Lundsten, Aya Malmen 1A - idéateljé Maury, Carita Mendelin, Tiiti Meyn, Matthias Moberg, Camilla Murray James och Raija Märkälä, Maaria Mörn, Solveig Nyreen, Anna Nyström, Claes Oker-Blom, Angela Pajari, Helbe Pargas Konstklubb Pictura r.f. Petelius, Tuomas Pohjonen, Merja Puhakka, Arja Maarit Pykäläinen, Juha Pått, Irina Påvall, Inger Rahikainen, Michael Rebers, Elina Rousku-Hellgren, Pia Runeberg, Ru Sahlberg, Lena Schroderus-Gustafsson, Terttu Seppälä, Lea Sibbo konstnärer Signell, Ingrid Sihtola, Esko Sjöberg, Katharina Sjöblom, Gunnar Sjöström, Nanna Smeds, Britt-Marie / Ceracon Smeds, Kaj Solin, Jari-Matti / HippoGlass Sorainen, Elina Studio Ishavet Stundars rf Sundström-Olofsson, Carita Sychold Laura och John Söderlund, Lenita Tavastila, Fanny Teerinkoski, Mari Tennberg, Kitty Tiainen, Esa Toivettula, Aino Ulmanen, Aino Wallendahl, Anna Weiland, Tuire Westers Wetterström, Kalle Widnäs, Karin Wigren, Kristina Wilén, Jonas Wilén, Tage Winquist, Peter Zitting, Marina Åbolands hantverk Ögård-Forsman, Hannele Ögård, Katarina Österbottens Hantverk rf/Loftet Österman, Veronica

Runeberg, Ru

Konstindustri/formgivning

Plats
Ekenäs, Finland

Om Ru och hans smide



Jag fick min utbildning på metallformgivningsfacket på Konstfack Skolan i Stockholm, Sverige1992-1997.
Magistersexamen i metallformgivning erhöll jag 1997.

Materialkombinationen med silver och glas är påtaglig i min formgivning av unika konstföremål för både utställningar samt vardagliga bruksföremål och smycken.

Diggar och inspireras för tillfälle av insekter.
Jag har deltagit i utställningar både i Finland och utomlands.
Medlem i Finlands Silversmeder rf

 

 


Ru Runeberg - silversmide

cv.

Kontakt:
Raseborgsvägen 9
Seminarieparken vid Novia
10600 Ekenäs
+358 40 742 6356
ru.runeberg(at)pp.inet.fi